IMAGE

آقای نماینده، نطنز فرهنگسرا ندارد!!!

سردبیر- بیش از یکسال از وعده دکتر مرتضی صفاری نطنزی در خصوص احداث مجتمع بزرگ فرهنگی در نطنز می گذرد.  

IMAGE

پشت پرده دروغ مانور در سایت اتمی نطنز/ واقعیت زمان برگشت‌پذیری به قبل از برجام...

نطنز - مدیرعامل اسبق سایت اتمی نطنز گفت: پشت پرده مانور بزرگ در سایت نطنز انهدام کل باتری‌خانه سایت نطنز بود که بازرسان آژانس انرژی اتمی نیز حضور داشتند و این اتفاق مربوط به سال 93 است....

IMAGE

ظرفیت دانشگاه آزاد نطنز برای تبدیل به قطب گردشگری

نطنز - رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان گفت: با تکیه بر ظرفیت‌های اقلیمی، واحد نطنز می‌تواند به قطب گردشگری تبدیل شود....

IMAGE

مشکلات کوچک دستاوردهای انقلاب را کمرنگ نمی کند

نطنز - نماینده مردم نطنز در مجلس گفت: اجازه نمی دهیم که از مسائل و مشکلات کوچک برای کمرنگ کردن دستاوردهای انقلاب سوء استفاده شود....

IMAGE

انقلاب اسلامی به پشتوانه مردم سالاری دینی در جهان بروز کرد

نطنز- امام جمعه نطنز گفت: انقلاب اسلامی ایران به پشتوانه مردم انقلابی و مردم سالاری دینی توانسته است در جهان ظهور کند.

آیین سنتی جاروکشی در نطنز برگزار شد

نطنز- رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نطنز گفت: طبق سنت دیرینه، همزمان با آغاز ماه محرم آیین سنتی جاروکشی پیرغلامان حسینی در نطنز برگزار شد.

وی تصریح کرد: این آیین که هرساله در تکیه تاریخی ارشاد علیا با حضور پیرغلامان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام برگزار می شود یکی از رسوم کهن نطنزی ها در ماه محرم است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نطنز افزود: پیرغلامان حسینی از بیرون از تکیه جارو به دست صف می کشند و با همراهی مردم و خواندن ذکر مخصوص و در حالیکه یک نفر با کوزه آب جلوی بقیه حرکت می کند وارد تکیه می شوند.

وی با اشاره به آداب و رسوم نطنزی ها در ماه محرم بیان کرد: مراسم برافراشتن چادر (خیمه) در چهار تکیه تاریخی مرکز شهر، ارشاد علیا، افوشته و سرشک،  آیین مردم نطنز در آستانه ماه محرم است.

مشربی در ادامه اضافه کرد: از آیین های دیگری که بعد از برافراشتن چادر در دهه اول محرم برگزار می شود می توان به تعزیه خوانی نطنز اشاره کرد که در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور هم به ثبت رسیده است.

وی یادآور شد: نخل گردانی در شهرها و روستاهای شهرستان نطنز از جمله نخل گردانی در تکیه مرکزی نطنز و همچنین روستای ابیانه، آیین «سر تن گردانی» در روز تاسوعا در روستای بیدهند و مراسم پختن حلیم از جمله آیین های مردم شهرستان نطنز در ماه محرم است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نطنز در پایان تأکید کرد: علاوه بر آیین هایی که ذکر شد، رسوم سنتی زیادی در نقاط مختلف شهرستان است که نیازمند معرفی بیشتر آن  و ثبت در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور است.

 

اضافه کردن نظر

نظرات حاوی توهین،تهمت و یا دروغ تایید نمی شوند.


کد امنیتی
تازه سازی

http://almasan.persiangig.com/image/taze/hampaye%20rahbarim.jpg

محل تبلیغات شما

تماس با ما

تماس با ما

مدیر سایت: مجتبی کریم زاده

تلفن تماس: 09139618902

فرم تماس با ما

 

درباره ما

 

پایگاه خبری نطنز نیوز در  سوم مرداد ماه سال 1386 تاسیس شد.در ابتدا تحت قالب یک وبلاگ اطلاع رسانی تاسیس و سپس تحت عنوان یک وبلاگ خبری به فعالیتش ادامه داد. بعد از آن به عنوان یک سایت جامع خبری در میان رسانه های فضای مجازی قرار گرفت.

 

 

اپلیکیشن نطنز نیوز

logo-samandehi

اوقات شرعی

اخبار تصویری